Nespolehlivost IT

Velmi často se mi stává, že se mi internetový prohlížec Firefox buď zhroutí nebo “zblázní” a začne zvýšeně zatěžovat CPU počítače (50% a výše spolu se zahlcováním paměti). Překvapuje mě, že ani po mnoha letech se situace nezlepšila.
Vítanou změnou byla schopnost Firefoxu si před svým zrhoucením zapamatovat aktuální stav (naposled otevřené “taby”/stránky), a tak po “případném” zhroucení Firefoxu nebo celého počítače pak zpětně navázat.

Internetové prohlížeče se obecně jeví nedobře stavěny na zobrazování více intenetových stránek zároveň a pak se následně hroutí, mrznou a postupně zahlcují paměť počítače až do stavu, kdy je nutné prohlížeč ukončit a otevřít znovu. To je velmi zvláštní při schopnosti počítačů zvládat pokročilou fotorealistickou grafiku, simulaci herních fyzikálních systémů.

Problém evidentně tkví například v problémech se správou paměti a její dealokaci (uvolnění) a tak se náš Firefox poustupně stává paměťovým (RAM) Otesánkem, který za krátkou chvíli vyžaduje více než 500 MB alokované paměti RAM a na mém 3GHz procesoru Intel duo core s 2GB paměti se brzo stane počítač nepoužitelný (myš střídavě nereaguje, vše je zpomalené, pokračování v práci nemožné).

Těžko pro mě odhadnout zda jde více o chybu systému Windows nebo v kódu Firefoxu, ale mohu dodat, že když jsem se minulý rok zkusil po letech vrátit k Linuxu, objevil jsem ještě horší situaci právě s Firefoxem než u Windows. Paradoxně jsem se s úlevou vrátil k Windows XP, protože Ubuntu ani OpenSUSE si nebylo schopné poradit s obyčejným Youtubem. Na Linuxu dokázal i jeden embedded Flash youtubu “vyhučet” CPU na 100%, kdy bylo i problematické Firefox vůbec “killnout”.

Někdy mě napadá, jestli to není snad nějaké spiknutí, aby lidé nemohli bezstarostně “browsit” a dovědět se tak i tajemství světa, protože ty například u mě vedou k tomu, že mám prohlížeč plný otevřených “tabů”, které se teprve chystám přečíst/prozkoumat zevrubněji. To ale zdá se pak naráží na výše zmíněné problémy s chybami paměťového “garbage managementu”, kdy již vytížení paměti příliš neklesá ani po uzavírání jednotlivých “tabů” a obzvláště ne vytížení procesoru. Jakoby se v počítačové hře počítač blížil ke zhroucení každou novou navštívenou herní lokací.

One Response to “Nespolehlivost IT”

  1. Stejny problem na vetsine pocitacich mam i ja a asi kazdy. Zkus 64b system, mam w7 ultimate a tam se mi to nikdy nestalo. Jinak pochvala za BV, rad a casto si tam ctu. Dobra prace, nepolevuj. Dik, s pozdravem Ali

Leave a Reply