Ad Ptech a 911

http://en.wikipedia.org/wiki/Ptech

The CEO of Ptech Oussama Ziade appeared on different television shows in the USA and has been featured on the cover of several magazines. [6]. The company was once part of UML Partners, the consortium that was convened to develop standards for UML, the Unified Modeling Language.

Notable clientele

Ptech’s roster of clients included several governmental agencies, including the United States Armed Forces, NATO, Congress, the Department of Energy, the Department of Justice, the Federal Bureau of Investigation, Customs, the FAA, the IRS, the Secret Service, and the White House. Despite the media allegation that the company was connected to terrorism, an allegation that both the US government and the company’s official denied, as of May 2004 they were still contracted by several federal agencies, including the White House.

Ptech had a security clearance to work on sensitive military projects dating to 1997.

[edit] Notable personnel

* Yaqub Mirza, angel investor, board member.
* Sadam Hussein Ibrahim, VP, Chief Scientist.

http://en.wikipedia.org/wiki/Yaqub_Mirza
M. Yaqub Mirza[1] (b. Karachi, Pakistan) is a Herndon,VA -based businessman and Islamic activist.

// Připomenu v této souvislosti, že Michael Chertoff, tehdy jako ministr Homeless security, ukončil vyšetřování PTech v souvislosti s 911 při samotném začátku vyšetřování po razii FBI v této firmě, která našla při razii další dokumenty potvrzující propojení Ptech s islamskými radikály patříci na oficiálním seznamu mezi teroristy. Ticho po pěšině. Stačí se podívat na ta jména a vzbuzuje to naprostou důvěru zatímco někdo stojící poblíž podezřelého místa je bez důkazů převezen do Táboru na výslechy, kde zkejsne několik let.

To je důkaz, nebo jeden z důkazů, jak absurdní je ta válka proti terorismu, když tuto (sice významnou) firmu jejíž investoři a členové rady jsou prokazatelně islámští radikálové.

Tohle je dost oldnews.. jen jsem teď znovu náhodou natrefil na ten wiki záznam. Takže až někdy budete uvažovat o terorismu a jak proti němu musíme bojovat, tak nezapomeňte, kde jsme bojovat skončiili na začátku samotného boje a proč.

3 Responses to “Ad Ptech a 911”

  1. frost gifts

  2. С Вами соглашусь, разрешите предложить.

  3. Программы книги видео уроки фотошоп игры здоровье и медицина

Leave a Reply